Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Stanisław Szymański

Strona główna » Zawiercianie » StanisÅ‚aw SzymaÅ„ski

Choć nie byÅ‚ StanisÅ‚aw SzymaÅ„ski rodowitym Zawiercianinem,  to jego życie nierozerwalnie zÅ‚Ä…czyÅ‚o siÄ™ z naszym miastem. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚ mu swój czas, pieniÄ…dze i pasje. DziÄ™ki temu czÅ‚owiekowi maÅ‚a fabryczna osada staÅ‚a siÄ™ miejscem, w którym żyÅ‚o siÄ™ lepiej wszystkim mieszkaÅ„com, co również sprzyjaÅ‚o osiedlaniu siÄ™ tu kolejnych osób. Przyjrzyjmy siÄ™ zatem jak przebiegaÅ‚a jego spoÅ‚eczna dziaÅ‚alność.

UrodziÅ‚ siÄ™ w 1862 r. UzyskaÅ‚ wyksztaÅ‚cenie inżynierskie. Od 1907 r. byÅ‚ on generalnym dyrektorem fabryki Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”. Do naszego miasta przybyÅ‚ z Warszawy. W czasie pobytu w Zawierciu od samego poczÄ…tku aktywnie wÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ w jego rozwój zarówno na polu gospodarczym, jak i kulturalnym i spoÅ‚ecznym. Nie byÅ‚o to jednak Å‚atwe, bowiem czasy w których przyszÅ‚o mu dziaÅ‚ać byÅ‚y naznaczone licznymi przeciwnoÅ›ciami i restrykcjami ze strony zaborców, najpierw rosyjskich, a po wybuchu I wojny Å›wiatowej niemieckich.

Jako dyrektor nie byÅ‚ bynajmniej przykÅ‚adem fabrykanta-tyrana. Zawsze bowiem dbaÅ‚ o swoich pracowników. Niezbitym dowodem na potwierdzenie tego stwierdzenia jest fakt budowy osiedla pracowniczego przy obecnej ulicy Westerplatte, NiedziaÅ‚kowskiego oraz 11 listopada (tzw. „BiaÅ‚e Kamienice”).
   
MaÅ‚o tego, byÅ‚ też gÅ‚ównym pomysÅ‚odawcÄ… budowy szkoÅ‚y dla dzieci robotników z TAZ, która zostaÅ‚a oddana do użytku 12.12.1907 r. (obecnie gimnazjum nr 2). Z tej okazji dyr. SzymaÅ„ski wygÅ‚osiÅ‚ pÅ‚omiennÄ… patriotycznÄ… mowÄ™ nie baczÄ…c na to, że czasy byÅ‚y niespokojne. Nie byÅ‚ też i potem bierny na polu edukacji. StaÅ‚ bowiem w nowowybudowanej szkole na czele 27-osobowej rady pedagogicznej. DbaÅ‚ o rozwój artystyczny dzieci ze szkoÅ‚y TAZ, zapewniÅ‚ wyksztaÅ‚conÄ… kadrÄ™ pedagogicznÄ… dla dzieciÄ™cego chóru prowadzonego przez nauczyciela i chórmistrza R. Lamparskiego.
   
W czasie, gdy StanisÅ‚aw SzymaÅ„ski byÅ‚ dyrektorem TAZ do publicznego użytku oddano też Å‚aźniÄ™ miejskÄ… bÄ™dÄ…cÄ… miejscem spotkaÅ„ zawierciaÅ„skiej elity, a także dom ludowy „WÅ‚ókniarz”, skupiajÄ…cy pracowników TAZ i bÄ™dÄ…cy dla nich centrum kultury. Tam też swoje koncerty dawaÅ‚ wspomniany wyżej chór dzieciÄ™cy.
   
StanisÅ‚aw SzymaÅ„ski dziaÅ‚aÅ‚ też na niwie turystyki. W dniu  04.06.1910 r. wspóÅ‚uczestniczyÅ‚ w zaÅ‚ożeniu pierwszego oddziaÅ‚u Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Zawierciu, którego zostaÅ‚ prezesem. PrzewodniczyÅ‚ również zawierciaÅ„skiemu koÅ‚u opieki nad ruinami zamku w OgrodzieÅ„cu.
   
WielkÄ… troskÄ™ o najuboższych mieszkaÅ„ców Zawiercia wykazywaÅ‚ zwÅ‚aszcza w czasach wielkiego kryzysu, gdy na miasto przyszÅ‚a fala bezrobocia. W 1910 r. byÅ‚ jednym z zaÅ‚ożycieli ChrzeÅ›cijaÅ„skiego Towarzystwa DobroczynnoÅ›ci, zajmujÄ…cego siÄ™ budowaniem ochronki dla dzieci osieroconych oraz bezrobotnych rodzin z Zawiercia. ByÅ‚ prezesem tej organizacji do roku 1931, potem zastÄ…piÅ‚ go na tym stanowisku inny dziaÅ‚acz spoÅ‚eczny dr Konrad PasierbiÅ„ski.
   
W wyniku wybuchu I wojny Å›wiatowej zawieszono dziaÅ‚alność wiÄ™kszoÅ›ci fabryk w Zawierciu, m.in. huty HuldczyÅ„skiego. Widmo gÅ‚odu spowodowaÅ‚o, że już od 18.09.1914 r. w domu ludowym zostaÅ‚a zaÅ‚ożona bezpÅ‚atna kuchnia. Jej zaÅ‚ożycielami oprócz SzymaÅ„skiego byli dr Józef BrzeziÅ„ski, Jan PasierbiÅ„ski,  Helena Malczewska i BronisÅ‚aw Szulc.
   
SzymaÅ„ski braÅ‚ również udziaÅ‚ w życiu Rady Miejscowej OpiekuÅ„czej. PomagaÅ‚ ludziom potrzebujÄ…cym bez wzglÄ™du na pochodzenie i wyznanie, co byÅ‚o piÄ™knym przykÅ‚adem w wielowyznaniowym Zawierciu, gdzie choć panujÄ…cÄ… religiÄ… byÅ‚ katolicyzm, to inne obrzÄ…dki nie byÅ‚y dyskryminowane. Prezesem sosnowieckiego oddziaÅ‚u Rady Miejscowej OpiekuÅ„czej SzymaÅ„ski zostaÅ‚ mianowany 26.02.1916 r.
   
Po nadaniu Zawierciu praw miejskich 01.07.1915 r. nie zaniechał działalności na rzecz jego rozwoju i pracy w strukturach samorządowych. Został wybrany 04.10.1915 r. przewodniczącym pierwszej Rady Miejskiej w Zawierciu, a wraz z Ernestem Erbe i Marcinem Ginsbergiem, dwoma burmistrzami niemieckimi, był członkiem zarządu miejskiego.
   
Kolejnym przykÅ‚adem patriotyzmu SzymaÅ„skiego jest to, że zÅ‚ożyÅ‚ swój podpis pod protestem w sprawie zawarcia pokoju w BrzeÅ›ciu, wydanym przez magistrat 05.03.1918 r.

PrzyczyniÅ‚ siÄ™ również do powstania żeÅ„skiego seminarium nauczycielskiego w Zawierciu w 1916 r. ByÅ‚ poÅ›rednikiem w zdobywaniu na seminarium Å›rodków pieniężnych od Komitetu Obywatelskiego Rozbrajania Niemców w Warszawie oraz Polskiej Macierzy Szkolnej, jak również z Komitetu Pomocy z Vavey w Szwajcarii. ByÅ‚ wieloletnim prezesem koÅ‚a opiekuÅ„czego rodziców w prywatnym gimnazjum mÄ™skim „SzkoÅ‚a Åšrednia” w Zawierciu. DziaÅ‚aÅ‚ tam wraz z WÅ‚odzimierzem SulimÄ… Popielem, kierownikiem UrzÄ™du Skarbowego w Zawierciu, prof. StanisÅ‚awem RÄ…czkÄ… i Z. Statlerem.
   
Kiedy w 1919 r. powoÅ‚ano samorzÄ…dowy organ dozoru szkolnego, którego zadaniem byÅ‚a kontrola wszystkich placówek edukacyjnych bez wzglÄ™du na wyznanie, w zarzÄ…dzie tej organizacji zasiadaÅ‚ obok ks. Franciszka Zientary - miejscowego proboszcza, rabina, prezydenta miasta - WÅ‚adysÅ‚awa Tuwana i inspektora szkolnego. ZostaÅ‚ również wieloletnim prezesem dozoru szkolnego po ks. BolesÅ‚awie Wajzlerze.
   
WnosiÅ‚ swój wkÅ‚ad w dziaÅ‚alność licznych organizacji spoÅ‚ecznych. ByÅ‚ bowiem m.in.: prezesem Rady Nadzorczej Towarzystwa Pożyczkowo-OszczÄ™dnoÅ›ciowego, czÅ‚onkiem zarzÄ…du powiatowego KoÅ‚a Macierzy Szkolnej w Zawierciu, prezesem OHP w TAZ. ByÅ‚ czoÅ‚owym dziaÅ‚aczem lokalnej ChrzeÅ›cijaÅ„skiej Demokracji i miaÅ‚ wpÅ‚ywy w zarzÄ…dzie centralnym partii w Warszawie.
   
O wymienionych dokonaniach StanisÅ‚awa SzymaÅ„skiego dowiadujemy siÄ™ m.in.: z protokoÅ‚ów dozoru szkolnego (1919- 1935), fotografii ksiÄ™gi pamiÄ…tkowej szkoÅ‚y TAZ oraz dokumentów przechowywanych w Miejskiej Izbie Muzealnej ulokowanej w jego dawnej willi, dziÅ› siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Jego wszechstronnoÅ›ci w dziaÅ‚aniu zawdziÄ™czamy rozkwit życia kulturalnego i spoÅ‚ecznego w mieÅ›cie. DziÄ™ki dziaÅ‚alnoÅ›ci SzymaÅ„skiego w wielu organizacjach na wysokim sycyebku, o Zawierciu usÅ‚yszaÅ‚y też inne regiony,

Można powiedzieć, że SzymaÅ„ski jest jednÄ… z ikon tego miasta. Swoim życiem pokazaÅ‚, że wspólnymi siÅ‚ami można siÄ™ przeciwstawić zÅ‚u w ludzkim życiu, spoÅ‚ecznej niesprawiedliwoÅ›ci i zawieruchom historycznym. Ten wielki spoÅ‚ecznik nie na darmo jest teraz patronem szkoÅ‚y, którÄ… sam otwieraÅ‚ w czasach niewoli. Teraz jego pogodne oblicze widnieje z portretu na honorowym miejscu w budynku Gimnazjum nr 2. MÅ‚odzi zawiercianie majÄ… w nim Å›wietlany wzór czÅ‚owieka czynu, prawa, uczciwoÅ›ci i sprawiedliwoÅ›ci, cech bÄ™dÄ…cych ciÄ…gle na piedestale wzorowego obywatela.

Damian Domżalski

Powyższy tekst ukazał się w 1 nr magazynu Zawiercianin

ŹródÅ‚a:

1. Monografia Zawiercia, 2003 r.

2. Grzegorz Florczyk, Dzieje szkoły i historia budynku Gimnazjum nr 2 w Zawierciu, Zawiercie, 2004 r.

 

Z galerji zasÅ‚użonych mężów. Wybitny dziaÅ‚acz spoÅ‚eczny na terenie Zawiercia.

Po ćwierćwieczu pracy zawodowej i spoÅ‚ecznej, opuÅ›ciÅ‚ Zawiercie dyrektor ZarzÄ…du Tow. Akc. „Zawiercie”, p. StanisÅ‚aw SzymaÅ„ski , Towarzystwo Akcyjne nie zostaÅ‚o przez to osierocone, gdyż p. SzymaÅ„ski zatrzymuje nadal stanowisko dyrektora naczelnego zakÅ‚adów, miasto Zawiercie jednak poniosÅ‚o niepowetowanÄ… stratÄ™. P. SzymaÅ„ski byÅ‚ bowiem zasÅ‚użonym dziaÅ‚aczem o gÅ‚Ä™bokim poczuciu obowiÄ…zku obywatelskiego, nadzwyczajnej energii i wspóÅ‚czujÄ…cem dla niedoli ludzkiej sercem.

MieszkaÅ„cy Zawiercia dobrze pamiÄ™tajÄ…, czem byÅ‚ dyrektor SzymaÅ„ski dla miasta przed wojnÄ… i podczas wojny, a wiÄ™c w czasach kiedy praca spoÅ‚eczna przedstawiaÅ‚a wiele trudnoÅ›ci i narażaÅ‚a na przykroÅ›ci i przeÅ›ladowania. ÅšmiaÅ‚o powiedzieć można, że nie byÅ‚o ani jednego poczynania obywatelskiego, któremby P. SzymaÅ„ski uczestniczyÅ‚, najczęściej na stanowisku kierowniczem.

NajulubieÅ„szem polem do dziaÅ‚alnoÅ›ci byÅ‚a oÅ›wiata. TrwaÅ‚emi pamiÄ…tkami jej sÄ… dawna szkoÅ‚a fabryczna Tow. Akc. „Zawiercie”, dziÅ› szkoÅ‚a powszechna Nr.2 i Seminarium nauczycielskie żeÅ„skie im. Osuchowskiego.

SzkoÅ‚a fabryczna Tow. Ake.  „Zawiercie” byÅ‚a przed wojnÄ… najlepszÄ… uczelniÄ… poczÄ…tkowÄ… w caÅ‚ym zaborze rosyjskim i, jako szkoÅ‚a wzorowa, staÅ‚a siÄ™ miejscem licznych wycieczek nauczycielskich; pomimo bacznej opieki wÅ‚adz rosyjskich, byÅ‚a naprawdÄ™ polska z jÄ™zyka i z ducha. P. SzymaÅ„ski od poczÄ…tku jÄ… organizowaÅ‚, sam angażowaÅ‚ nauczycieli, sprawdzaÅ‚ kwalifikacje specjalistów do różnych przedmiotów, czuwaÅ‚ nad życiem szkolnem i osobiÅ›cie przewodniczyÅ‚ na wszystkich posiedzeniach Rady Pedagogicznej. Doskonale prosperujÄ…ce dziÅ› Seminarium nauczycielskie żeÅ„skie byÅ‚o także zaÅ‚ożone przez P. SzymaÅ„skiego za okupacji niemieckiej, ponieważ zachodziÅ‚a obawa, że z powodu braku siÅ‚ polskich Niemcy zechcÄ… pchać do nas swoich nauczycieli.

NajwydajniejszÄ… jednak byÅ‚a praca P. SzymaÅ„skiego podczas wojny, gdy przedsiÄ™wziÄ…Å‚ akcjÄ™ przeciwgÅ‚odowÄ… na terenie Zawiercia. Kiedy w chwili wybuchu wojny zatrzymano wszystkie warsztaty, a Zawiercie zostaÅ‚o bez pieniÄ™dzy i artykuÅ‚ów spożywczych, których nie można byÅ‚o dowieść, kiedy liczne rzesze robotnicze stanęły wobec widma najbrutalniejszego gÅ‚odu. Dyr. SzymaÅ„ski zorganizowaÅ‚ Komitet Wzajemnej Pomocy a potem Pow. RadÄ™ OpiekuÅ„czÄ…. SwÄ… energiÄ… zdoÅ‚aÅ‚ zgromadzić znaczne fundusze z źródeÅ‚ miejscowych z Komitetów zagranicznych, a nawet kasy okupantów, i uratować od gÅ‚odu wiele tysiÄ™cy dorosÅ‚ych i dzieci. Sama Kuchnia Ludowa wydawaÅ‚a przez czas wojny, od 2000 do 4260 porcji dziennie. DziÅ› Zawiercie znalazÅ‚o siÄ™ w sytuacji podobnej, jak przed 15 laty. Z powodu kryzysu warsztaty unieruchomiono i gÅ‚ód znów zaglÄ…da do rodzin robotniczych. PoÅ‚ożenie nadzwyczaj ciężkie i trudne do opanowania! O tyle jednak jest lepiej niż wówczas, że caÅ‚y ciężar inicjatywy i walki z gÅ‚odem nie spada wyÅ‚Ä…cznie na barki prywatne, lecz wzięły je w swoje rÄ™ce kompetentne czynniki rzÄ…dowe i samorzÄ…dowe.

Grono przyjacióÅ‚ i wspóÅ‚pracowników spoÅ‚ecznych P. SzymaÅ„skiego liczÄ…c siÄ™ z tÄ… ciężkÄ… sytuacjÄ… i chcÄ…c iść po linji jego dążeÅ„ i usiÅ‚owaÅ„, nie urzÄ…dziÅ‚o uczty pożegnalnej, lecz pieniÄ…dze na ten cel zÅ‚ożone przekazaÅ‚o Komitetowi niesienia pomocy bezrobotnym.

Powyższy artykuÅ‚ ukazaÅ‚ siÄ™ w magazynie "Åšwiat", nr 43 24.X.1931 r.                                                                                                
   

   

 

Karta pamiątkowa 8 maja 1911 r. Dyrektor Stanisław Szymański w środku, arch. Izby Muzealnej w Zawierciu
"Åšwiat", nr 43 24.X.1931

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe