Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Obywatel Józef Dziechciarek (1879-1939)

Strona główna » Obywatel Józef Dziechciarek (1879-1939)

WspóÅ‚czeÅ›ni dziaÅ‚acze samorzÄ…dowi wyposażeni sÄ… w wiedzÄ™ i narzÄ™dzia, których nie posiadali ich poprzednicy w poczÄ…tkach XX wieku. A jednak czÄ™sto narzekamy na skuteczność i jakość pracy lokalnej administracji. Czasami wydaje siÄ™, że brakuje im tego „czegoÅ›”, co z pewnoÅ›ciÄ… posiadaÅ‚ ich poprzednik sprzed kilku dekad.

Korzenie


Józef Dziechciarek urodziÅ‚ siÄ™ we wsi Krzemienda (gmina PorÄ™ba MrzygÅ‚odzka). Jego ojciec po uwÅ‚aszczeniu chÅ‚opów w 1864 r. zostaÅ‚ wÅ‚aÅ›cicielem 6-morgowego gospodarstwa w trzydziestu kawaÅ‚kach. Późniejszy radny powiatowy szczyciÅ‚ siÄ™ tym, że jego matka byÅ‚a we wsi jedynÄ… osobÄ… posiadajÄ…cÄ… umiejÄ™tność czytania. Rodzice od 1881 r. prenumerowali „GazetÄ™ ÅšwiÄ…tecznÄ…”, która dla mÅ‚odego Józefa stanowiÅ‚a bogate źródÅ‚o wiedzy o Polsce i Å›wiecie.

W wieku siedmiu lat rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w szkole elementarnej, a po jej ukoÅ„czeniu pomagaÅ‚ rodzicom w gospodarstwie rolnym. DorastaÅ‚ w patriotycznej atmosferze. W rodzinnym domu wspominano o pobycie w PorÄ™bie powstaÅ„ców styczniowych, o próbie wstÄ…pienia ojca do oddziaÅ‚u powstaÅ„czego, o znalezionych w lesie ulotkach i pismach patriotycznych, które matka Józefa czytaÅ‚a mieszkaÅ„com wsi.

Nic wiÄ™c dziwnego, że chÅ‚opca wychowanego w takim duchu nie mogÅ‚o później zabraknąć w 1910 r. w Krakowie, podczas uroczystoÅ›ci odsÅ‚oniÄ™cia pomnika WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y. UdaÅ‚ siÄ™ tam nielegalnie przez granicÄ™ zaborów rosyjskiego i austriackiego, wykorzystujÄ…c paszport innej osoby.

Pierwsza praca i aktywność

W wieku 17 lat zaczÄ…Å‚ naukÄ™ zawodu w odlewni Zygmunta Pringsheima, z którÄ… zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ na caÅ‚e życie. PoczÄ…tkowo pracowaÅ‚ jako terminator (uczeÅ„) w zawodzie modelarza i Å›lusarza. W okresie miÄ™dzywojennym peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ majstra w wydziale mechanicznym.

Chociaż nie należaÅ‚ do Polskiej Partii Socjalistycznej, czynnie wspomagaÅ‚ jej bojowców, ukrywajÄ…c w swoim gospodarstwie m.in. broÅ„. Podczas przerw w pracy w fabryce czytaÅ‚ na gÅ‚os gazety socjalistyczne, a liczba sÅ‚uchaczy dochodziÅ‚a do 300 osób. BraÅ‚ też czynny udziaÅ‚ w wystÄ…pieniach robotników w latach 1905-1907. DziÄ™ki wstawiennictwu dyrektora Franciszka Giertycha (pradziadek Romana Giertycha) uniknÄ…Å‚ aresztowania i nie podzieliÅ‚ losu kilkunastu mieszkaÅ„ców PorÄ™by, którzy zostali zesÅ‚ani w gÅ‚Ä…b Rosji za udziaÅ‚ w tych wydarzeniach.

Społecznik


W PorÄ™bie MrzygÅ‚odzkiej w 1901 r. pojawiÅ‚ siÄ™ ks. Franciszek PÄ™dzich, budowniczy koÅ›cioÅ‚a i pierwszy proboszcz. To wÅ‚aÅ›nie wokóÅ‚ niego skupiÅ‚o siÄ™ grono dziaÅ‚aczy, którzy rozpoczÄ™li okres wielkich przeobrażeÅ„ w życiu mieszkaÅ„ców gminy i osady fabrycznej. W pierwszym szeregu spoÅ‚eczników znalazÅ‚ siÄ™ również Józef Dziechciarek. UczestniczyÅ‚ w 1905 r. w tajnym spotkaniu z Antonim Osuchowskim, który byÅ‚ zaÅ‚ożycielem Polskiej Macierzy Szkolnej. Efektem zebrania byÅ‚o zaÅ‚ożenie koÅ‚a PMS w PorÄ™bie.

Z kolei w 1907 r. powstaÅ‚o SpóÅ‚dzielcze Stowarzyszenie Spożywców, a Józef Dziechciarek peÅ‚niÅ‚ w nim funkcjÄ™ prezesa. ByÅ‚ również inicjatorem powoÅ‚ania w 1912 r. Kasy Towarzystwa OszczÄ™dnoÅ›ciowo Pożyczkowego oraz KóÅ‚ka Rolniczego. Po wybuchu I wojny Å›wiatowej w 1914 r. uczestniczyÅ‚ w powoÅ‚aniu Komitetu Obywatelskiego i SÄ…du Obywatelskiego, które zapewniaÅ‚y bezpieczeÅ„stwo oraz pomoc mieszkaÅ„com gminy w trudnych wojennych czasach.

Å»ycie dzieliÅ‚ pomiÄ™dzy fabrykÄ™ a dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ…. Niezwykle trudno zliczyć wszystkie dokonania Józefa Dziechciarka. Po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci reaktywowaÅ‚ OchotniczÄ… Straż OgniowÄ…, byÅ‚ wspóÅ‚zaÅ‚ożycielem Komitetu Obrony PaÅ„stwa podczas wojny polsko-bolszewickiej, a w 1927 r. zaÅ‚ożyÅ‚ KasÄ™ Stefczyka. Jako czÅ‚onek gminnego Dozoru Szkolnego podejmowaÅ‚ wysiÅ‚ki w celu utworzenia nowych placówek oÅ›wiatowych. Efektem tych dziaÅ‚aÅ„ byÅ‚o wybudowanie piÄ™ciu nowych szkóÅ‚ – czterech w dzisiejszej PorÄ™bie i jednej w Marciszowie.

W gminie i w sejmiku


Po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci w pierwszych wyborach gminnych Józef Dziechciarek zostaÅ‚ wybrany do ZarzÄ…du Gminy PorÄ™ba MrzygÅ‚odzka i pracowaÅ‚ na rzecz jej mieszkaÅ„ców przez caÅ‚y okres miÄ™dzywojenny. W tym samym okresie wybrano go także do Sejmiku Powiatowego w BÄ™dzinie. Po utworzeniu w 1927 r. powiatu zawierciaÅ„skiego ponownie uzyskaÅ‚ mandat do sejmiku powiatowego, w którego pracach uczestniczyÅ‚ aż do wybuchu II wojny Å›wiatowej.

Priorytetem w nowo powstaÅ‚ym powiecie byÅ‚a budowa sieci drogowej, Å‚Ä…czÄ…cej gminy z Zawierciem. Jako czÅ‚onek WydziaÅ‚u Powiatowego, Józef Dziechciarek nadzorowaÅ‚ prace drogowe na terenie caÅ‚ego powiatu oraz dziaÅ‚ania przy tak ważnych inwestycjach, jak rozbudowa Å»eÅ„skiej SzkoÅ‚y Rolniczej „ZagÅ‚Ä™bianka” w KoziegÅ‚owach, budowa szpitala w Myszkowie czy gmachu starostwa w Zawierciu. Dumny byÅ‚ również z wybudowania w rodzinnej wsi Krzemiendzie powiatowego sierociÅ„ca, w którym na jego wniosek umieszczono tablicÄ™ upamiÄ™tniajÄ…cÄ… Józefa PiÅ‚sudskiego (tablica ta znajduje siÄ™ obecnie w Izbie Muzealnej w PorÄ™bie).

Pan z notesem


W drugiej poÅ‚owie lat 30. jako doÅ›wiadczony dziaÅ‚acz sejmikowy zostaÅ‚ czÅ‚onkiem komisji rewizyjnej. Zawsze poważnie podchodziÅ‚ do swojej pracy. W podrÄ™cznym notesiku skrzÄ™tnie notowaÅ‚ wszystko, co pozwalaÅ‚o sumienne wywiÄ…zywać siÄ™ z obowiÄ…zków. W notesiku, oprócz definicji ksiÄ™gowych, znajdujemy również podrÄ™czny sÅ‚owniczek poprawnej pisowni oraz ważne informacje na temat stanu finansów starostwa.

Poważne inwestycje, z których wspominam tylko część, to również wydatki. Powiat byÅ‚ ubogi, wiÄ™c i budżet posiadaÅ‚ skromny. Na inwestycje w poczÄ…tkach lat 30. zaciÄ…gniÄ™to znaczne kredyty w kilku bankach. Wkrótce okazaÅ‚o siÄ™, że – jak wynika z prowadzonego przez Dziechciarka „monitoringu” – w ustalonych terminach nie zostanÄ… one spÅ‚acone. Wskutek podjÄ™tych negocjacji, banki prolongowaÅ‚y terminy spÅ‚at, siÄ™gajÄ…ce okresu od 25 do 40 lat.
Józef Dziechciarek w swoich dociekaniach odnoÅ›nie do prawidÅ‚owego rozliczania finansów publicznych, byÅ‚ niezwykle drobiazgowy. Jak wynika z podrÄ™cznych notatek, sprawdzaÅ‚ nawet zużycie paliwa na potrzeby samochodu starosty. Jego dbaÅ‚ość i troska o powiatowe mienie i finanse mogÄ… być przykÅ‚adem dla wspóÅ‚czesnych radnych.

U kresu życia

W ostatnich latach życia podupadÅ‚ na zdrowiu. NiewÄ…tpliwie klÄ™ska wrzeÅ›niowa przyczyniÅ‚a siÄ™ do pogorszenia stanu zdrowia żarliwego patrioty. Trawiony chorobÄ… sporadycznie opuszczaÅ‚ mieszkanie. Pod koniec 1939 r. w jego domu pojawili siÄ™ niemieccy żandarmi z nakazem aresztowania. WidzÄ…c go w Å‚óżku, zÅ‚ożonego chorobÄ…, odstÄ…pili. Józef Dziechciarek zmarÅ‚ tuż przed koÅ„cem roku, 29 grudnia 1939 roku. Za swojÄ… spoÅ‚ecznÄ… dziaÅ‚alność zostaÅ‚ uhonorowany m.in. BrÄ…zowym Krzyżem ZasÅ‚ugi.

                                                                                                 ZdzisÅ‚aw Kluźniak



___________________________
Tekst pierwotnie ukazaÅ‚ siÄ™ w kwartalniku „Zawiercianin” nr 9, jesieÅ„ 2011. www.zawiercianin.pl

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe