Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Maj w Zawierciu i okolicach 1857-1936 (część 2)

Strona główna » Opowiadania » Maj w Zawierciu i okolicach 1857-1936 (część 2)

Rok 1857

Doniesienia. Kopalnia wapna czystoskalistego
i w robotach dajÄ…cego siÄ™ bardzo korzystnie użyć, jest zaraz do wydzierżawienia we wsi Rudniki, o 3,5 wiorst drogi od stacji Kolei Å»elaznej Zawiercie oddalonej; o co wprost z dziedzicem dóbr na miejscu można siÄ™ uÅ‚ożyć, a gatunek wapna na próbÄ™ w Warszawie zÅ‚ożony, widzieć go można przy ulicy Nowolipie pod nr 217, niedaleko Budnika, gdzie majÄ…cy chęć do dzierżawy tej kopalni poweźmie bliższÄ… informacjÄ™; Ignacy Stróż wskaże osobÄ™.
Kurier Warszawski nr 125, 4.(16.)05.1857 r.

Rok 1859


ZarzÄ…d OkrÄ™gu Pocztowego Królestwa Polskiego
podaje do powszechnej wiadomoÅ›ci, że na trakcie pomiÄ™dzy stacjami pocztowymi w Å»arnowcu i Wolbromiu, obok istniejÄ…cego dotychczas biegu poczty wózkowej dwa razy w tygodniu, zaprowadzony zostaÅ‚ odwóz takiejże poczty trzeci raz w tygodniu; oprócz tego wprost pomiÄ™dzy Å»arnowcem i PilicÄ… urzÄ…dzonym zostaÅ‚ bieg poczty wózkowej dwa razy w tygodniu z zastosowaniem do poczt kursujÄ…cych pomiÄ™dzy Miechowem i Zawierciem, leżącym na Kolei Å»elaznej Warszawsko-WiedeÅ„skiej.
Z upoważnienia naczelnika okręgu radca zarządu Grzecznarowski
Naczelnik Sekcji, A. Adamski
Gazeta Warszawska nr 131, 6.(18.)05.1859 r.

Rok 1882

W Zawierciu nastÄ…piÅ‚o dnia 23 kwietnia poÅ›wiÄ™cenie i otwarcie nowego szpitala wzniesionego z funduszu ofiarowanego przez p. Ginsberga. Gmach szpitalny, na 38 etatowych Å‚óżek, zbudowany jest wedÅ‚ug najnowszych ulepszeÅ„. Poczyniono już starania, aby przy nowym tym zakÅ‚adzie dobroczynnym osadzić szarytki.
Gazeta Warszawska nr 102, 27.04.(9.05.)1882 r.

Rok 1888

Ogólne zebranie Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”.
W dniu 5 bieżącego miesiÄ…ca o godzinie 2 po poÅ‚udniu, pod przewodnictwem Karola hr. Zamoyskiego, odbyÅ‚o siÄ™ posiedzenie ogólnego zebrania akcjonariuszów towarzystwa akcyjnego tkalni i blicharni pod firmÄ… „Zawiercie”. Ze sprawozdania zÅ‚ożonego na tym zebraniu dowiadujemy siÄ™, że kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy Towarzystwa wynosi 2 250 000 rub., kapitaÅ‚ zasobowy obecnie doszedÅ‚ już do 446 rub. 68 kop., fundusze rezerwowane na amortyzacjÄ™ i renowacjÄ™ wynoszÄ… 1 358 840 rub. 45 kop., specjalna zaÅ› rezerwa 76 000 rub. Z wykazanej w sprawozdaniu dywidendy za rok 1887, wynoszÄ…cej 12%, zebranie postanowiÅ‚o wypÅ‚acić akcjonariuszom, resztÄ™ zaÅ› zatrzymać na rezerwÄ™ specjalnÄ…. Towarzystwo obecnie ma rozwinąć swÄ… dziaÅ‚alność i w tym celu wypuszczone być majÄ… obligacje na 1 125 000 rub. oraz uskuteczniona bÄ™dzie emisja nowych akcji w takiejże iloÅ›ci. Na sobotnim posiedzeniu odbyÅ‚y siÄ™ też wybory na miejsce czÅ‚onków wychodzÄ…cych z zarzÄ…du oraz caÅ‚ego skÅ‚adu komisji rewizyjnej. Wszyscy czÅ‚onkowie ponownie wybrani zostali. Mianowicie powoÅ‚ano do ponownego peÅ‚nienia obowiÄ…zków prezesa zarzÄ…du Karola hr. Zamoyskiego, na czÅ‚onka zarzÄ…du p. Adolfa Ginsberga. Na czÅ‚onków komisji rewizyjnej: pp. Jana ZieliÅ„skiego, Jana KrÄ™ckiego i Juliusza Ginsberga. Dodać tu może nie zawadzi, że zakÅ‚ady w Zawierciu prowadzone sÄ… wzorowo i ze szczególnÄ… starannoÅ›ciÄ… o los robotników w nich zajÄ™tych. Towarzystwo wÅ‚asnym kosztem utrzymuje szpital, szkoÅ‚y, ochronÄ™, zaprowadziÅ‚o kasÄ™ przezornoÅ›ci i pomocy, straż ogniowÄ… itp.
Gazeta Warszawska nr 121, 7.05.1888 r.

Rok 1909

Ożywienie w ruchu budowlanym. Ruch budowlany ożywiać siÄ™ zaczyna na prowincji. W Zawierciu zapanowaÅ‚a, jak donosi „Kurier ZagÅ‚Ä™biowski”, wprost gorÄ…czka budowlana. PrzedsiÄ™biorcy przystÄ…pili do budowy od razu kilkudziesiÄ™ciu domów, wskutek czego ceny na materiaÅ‚y budowlane poszÅ‚y znacznie w górÄ™.
GÅ‚os Warszawski nr 146, 29.05.1909 r.

Rok 1916

TrÄ…ba powietrzna. „Gazeta Polska” donosi: miÄ™dzy Zawierciem a OgrodzieÅ„cem dnia 5 bm. przeszÅ‚a o godzinie 3 po poÅ‚udniu tak straszna trÄ…ba powietrzna, że zburzyÅ‚a 5 domów mieszkalnych i 2 stodoÅ‚y. Na szczęście w domach nie byÅ‚o podówczas ludzi. „TrÄ…ba” przeszÅ‚a podczas zupeÅ‚nie pogodnego nieba.
Postęp nr 121, 27.05. 1916 r.

Rok 1926

Demonstracje komunistyczne w Zagłębiu.
(…) Próba rozruchów komunistycznych odbyÅ‚a siÄ™ w Grodźcu, na Kazimierzu, w DÄ…browie na Florze, w MiÅ‚owicach i na „Saturnie”. Lepiej siÄ™ powiodÅ‚o komunistom w Zawierciu, gdzie zatrzymano prace w wiÄ™kszoÅ›ci fabryk. Sformowano też tu pochód, z którym siÄ™ poÅ‚Ä…czyÅ‚ drugi z OgrodzieÅ„ca. Ponieważ policja nie puÅ›ciÅ‚a pochodu na dworzec, przeto zebraÅ‚ on siÄ™ na rynku. „Tu – jak pisze „Iskra” – przygodni mówcy wygÅ‚osili przemówienia, w trakcie których wznoszono najróżnorodniejsze okrzyki na cześć Rosji sowieckiej i inne antypaÅ„stwowe hasÅ‚a [oraz] równie dziwnie w tym nastroju brzmiÄ…ce okrzyki na część marszaÅ‚ka PiÅ‚sudskiego”.
Lech. Gazeta Gnieźnieńska nr 117, 22.05.1926 r.

Rok 1927

Strajk w Zagłębiu Dąbrowskim.
(…) Istotnie dziÅ› rano wybuchÅ‚ w ZagÅ‚Ä™biu DÄ…browskim, a wiÄ™c w Sosnowcu, Zawierciu, DÄ…browie Górniczej i CzÄ™stochowie strajk wszystkich robotników zajÄ™tych w hutach i walcowniach, z wyjÄ…tkiem huty HuldczyÅ„skiego w Sosnowcu, która pracuje. Strajkuje ogóÅ‚em 10-12 000 robotników metalowych. Panuje przekonanie, że strajk bÄ™dzie szybko zlikwidowany.
Goniec Wielkopolski nr 119, 25.05.1927 r.

Rok 1933

Dom Rezerwisty w Zawierciu.
W Zawierciu odbyta się podniosła uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego Domu Rezerwisty im. kpt. Żwirki i inż. Wigury.
Nowiny Codzienne nr 141, 11.05.1933 r.

O zakÅ‚ócenie manifestacji ku czci p. prezydenta.
SÄ™dzia Å›ledczy w Zawierciu prowadzi dochodzenie w sprawie zakÅ‚ócenia manifestacji ku czci prezydenta, urzÄ…dzonej po jego wyborze na terenie gminy PorÄ™ba. W czasie manifestacji, gdy wznoszono okrzyki na cześć prezydenta, kilka osób krzyknęło: „Niech żyjÄ… więźniowie brzescy!”. Jednego ze sprawców zakÅ‚ócenia manifestacji, niejakiego Kazimierza WÄ…tora, zdoÅ‚ano zatrzymać. ZostaÅ‚ on pociÄ…gniÄ™ty do odpowiedzialnoÅ›ci karnej.
Nowiny Codzienne nr 151, 20.05.1933 r.

Rok 1935

Zapowiedź. Podaje siÄ™ do ogólnej wiadomoÅ›ci, że 1) nieżonaty CzesÅ‚aw Jan Bulski, Å›lusarz, zamieszkaÅ‚y w Gdyni przy ulicy Morskiej nr 15, przedtem w Zawierciu, syn StanisÅ‚awa Bulskiego, robotnika, i jego żony Aleksandry z domu Zytkowskiej, zamieszkaÅ‚ych w Zawierciu; 2) niezamężna Balbina Bojda, bez zawodu, zamieszkaÅ‚a w Gdyni przy ulicy Morskiej 15, przedtem w Zawiercia, córka Jana Bojdy, robotnika zmarÅ‚ego i zamieszkaÅ‚ego w Zawierciu i jego żony Baliny z domu Strzeleckiej, zamieszkaÅ‚ej w Zawierciu – chcÄ… zawrzeć zwiÄ…zek małżeÅ„ski. Obwieszczenie zapowiedzi nastÄ…pi w Gdyni i w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” w Krakowie.
Gdynia, dnia 17 maja 1931 roku. Urzędnik stanu cywilnego Reinhardt.
Ilustrowany Kurier Codzienny nr 139, 21.04.1935 r.

Rok 1936

Zawiercie. Żydzi pobili Polaka.
W godzinach popoÅ‚udniowych przechodzÄ…cego ul. GórnoÅ›lÄ…skÄ… pana StanisÅ‚awa Paulewicza zaczepiÅ‚o kilku Å»ydów, m.in. Abram i Józef Dancygierowie, oraz Rachela Haberman (wszyscy zamieszkali przy ul. GórnoÅ›lÄ…skiej 19), i po wciÄ…gniÄ™ciu go do jednej z bram dotkliwie go pobili. W pobiciu bezbronnego Polaka braÅ‚a udziaÅ‚ falanga żydowska. DziÄ™ki energicznej postawie kilku przechodniów Polaków, których wydobywajÄ…ce siÄ™ z poza bramy krzyki zaintrygowaÅ‚y i którzy przyszli w porÄ™ z sukursem ofierze żydowskich udrÄ™czeÅ„, oraz dziÄ™ki policji, która na czas zajÅ›cie zlikwidowaÅ‚a, p. Paulewicz wyszedÅ‚ z rÄ™ki rozwydrzonych Å»ydów bez wiÄ™kszych obrażeÅ„ cielesnych.
Warszawski Dziennik Narodowy 22.05.1936 r.

Informacje wyszukał i przygotował Jerzy A. Maciążek

Dokonano poprawek pisowni wedÅ‚ug obecnych wzorców, zostawiajÄ…c bez zmian tylko ciekawe archaizmy, np. „zawiercki” zamiast „zawierciaÅ„ski”.

Poprzednią część wydarzeń z maja można przeczytać pod tym adresem: www.dawne-zawiercie.pl/maj

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe