Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

„Macierz” zawierciaÅ„skiej oÅ›wiaty

Strona główna » Opowiadania » „Macierz” zawierciaÅ„skiej oÅ›wiaty

Oferta szkolnictwa ponadpodstawowego w Zawierciu i okolicach jest bardzo bogata pod wzglÄ™dem iloÅ›ci szkóÅ‚ i kierunków ksztaÅ‚cenia. Utrzymanie takiej infrastruktury szkolnej staje siÄ™ powoli sztukÄ… przy panujÄ…cej mizerii budżetowej. Warto zatem przypomnieć o roli i sposobach dziaÅ‚ania Polskiej Macierzy Szkolnej. ByÅ‚a to organizacja bardzo zasÅ‚użona dla tworzenia podwalin szkolnictwa ponadpodstawowego zarówno w okresie powstawania infrastruktury miejskiej w Zawierciu, jak również w latach miÄ™dzywojennych. Poprzez swÄ… dziaÅ‚alność miaÅ‚a znaczÄ…cy wpÅ‚yw na rozwój oÅ›wiaty szkolnej i pozaszkolnej.

PoczÄ…tki

Na progu industrializacji, po utworzeniu Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” (1878), nastÄ™powaÅ‚ gwaÅ‚towny przyrost iloÅ›ci mieszkaÅ„ców w powstajÄ…cych jak grzyby po deszczu nowych osadach fabrycznych. Robotnicy przybywali w okolice Zawiercia caÅ‚ymi rodzinami, razem z dziećmi. Dla tych ostatnich dostÄ™p do szkóÅ‚ poczÄ…tkowych byÅ‚ utrudniony. FunkcjonowaÅ‚y one bowiem w systemie gminy wiejskiej.

DodatkowÄ… przeszkodÄ… byÅ‚ istniejÄ…cy podziaÅ‚ administracyjny. Warunki sprzyjajÄ…ce rozwojowi sieci szkolnej i uÅ‚atwieniu dostÄ™pu do wiedzy dla maÅ‚ych mieszkaÅ„ców osiedli fabrycznych powstaÅ‚y z chwilÄ… przeniesienia gminy KromoÅ‚ów do guberni piotrkowskiej (1879) i przyÅ‚Ä…czenia Zawiercia Dużego (1884) do gminy KromoÅ‚ów. Dwie gminne szkoÅ‚y poczÄ…tkowe (istniejÄ…ce już wczeÅ›niej) w dalszym ciÄ…gu nie byÅ‚y w stanie podoÅ‚ać oczekiwaniom. Pierwszy krok w kierunku rozwoju sieci szkolnej uczynili zawierciaÅ„scy ewangelicy. ZaÅ‚ożona przez nich szkóÅ‚ka dla mÅ‚odych ewangelików funkcjonowaÅ‚a do 1892 r., gdy zostali zmuszeni do opuszczenia pomieszczeÅ„ wynajmowanych od TAZ.

StaÅ‚o siÄ™ tak z dwóch powodów. OkazaÅ‚o siÄ™, że placówkÄ™ zaÅ‚ożono wbrew przepisom obowiÄ…zujÄ…cym wówczas w Królestwie Polskim. JednoczeÅ›nie wchodziÅ‚ w życie przepis o obowiÄ…zku tworzenia szkóÅ‚ fabrycznych przez zakÅ‚ady zatrudniajÄ…ce powyżej 1000 robotników. W pomieszczeniach opuszczonych przez ewangelików zaczęła wiÄ™c funkcjonować szkoÅ‚a fabryczna TAZ. ByÅ‚a to druga szkoÅ‚a fabryczna w Zawierciu. Jeszcze przed wejÅ›ciem w życie wspomnianych przepisów dziaÅ‚aÅ‚a bowiem szkoÅ‚a poczÄ…tkowa dla dzieci pracowników Kolei Warszawsko-WiedeÅ„skiej.

Natomiast na pierwszÄ… szkoÅ‚Ä™ Å›redniÄ… mieszkaÅ„cy zawierciaÅ„skich osad czekali do 1898 r., gdy Helena Malczewska zaÅ‚ożyÅ‚a tzw. pensjÄ™ – gimnazjum dla dziewczÄ…t. Z kolei chÅ‚opców pragnÄ…cych kontynuować naukÄ™ posyÅ‚ali zawiercianie do BÄ™dzina, CzÄ™stochowy, a nawet do Piotrkowa.

„Macierz” w Zawierciu

W 1905 r. grupa intelektualistów zaÅ‚ożyÅ‚a organizacjÄ™ Polska Macierz Szkolna. W gronie jej twórców znalazÅ‚ siÄ™ m.in. Henryk Sienkiewicz. W Warszawie w pierwszym roku dziaÅ‚alnoÅ›ci powstaÅ‚o 21 kóÅ‚ PMS, a 79 na prowincji. WÅ›ród nich wymieniane jest również zawierciaÅ„skie koÅ‚o, które w koÅ„cu roku osiÄ…gnęło liczbÄ™ 899 czÅ‚onków, a prezesem wybrano Maksymiliana Walickiego. Jeszcze w tym samym roku rozpoczÄ™to starania o utworzenie w Zawierciu gimnazjum mÄ™skiego. Idei tej towarzyszyÅ‚o wielkie zaangażowanie mieszkaÅ„ców zarówno samego miasta, jak również okolicznych miejscowoÅ›ci.

Fundusze na uruchomienie szkoÅ‚y gromadzono w każdy znany wówczas sposób. Gdy we wrzeÅ›niu 1907 r. w parku BronisÅ‚awów zorganizowano festyn poÅ‚Ä…czony ze zbiórkÄ… pieniężnÄ… na ten cel, oprócz mieszkaÅ„ców Zawiercia uczestniczyli w nim również czÄ™stochowianie. AtrakcjÄ… loterii fantowej byÅ‚ jeleÅ„, podarowany przez dyrektora huty – Gerharda. 5 października 1907 r. miaÅ‚a miejsce uroczystość poÅ›wiÄ™cenia oÅ›mioklasowego gimnazjum filologicznego przy ulicy Blanowskiej. Jego pierwszym dyrektorem zostaÅ‚ Józef Mejer, a nauczycielami byli m.in. ks. Cugowski, Berg, Dietl…

ZawierciaÅ„skie koÅ‚o zaÅ‚ożyÅ‚o też ochronkÄ™ dla dzieci w wieku 7-10 lat, do której uczÄ™szczaÅ‚o 120 maluchów, a ich prace byÅ‚y eksponowane na Wystawie PrzemysÅ‚owo Rolniczej w CzÄ™stochowie w 1909 r. W maju 1907 r. powstaÅ‚ okrÄ™g zawierciaÅ„ski PMS, obejmujÄ…cy swoim dziaÅ‚aniem 10 okolicznych gmin. Skoncentrowano siÄ™ na wspieraniu ochronek, w których dzieci chÅ‚opów i robotników mogÅ‚y liczyć na bezpÅ‚atnÄ… opiekÄ™ i naukÄ™, gdy doroÅ›li pracowali.

O funkcjonowaniu ochronek w okolicach Zawiercia do momentu powstania II Rzeczypospolitej posiadamy niewielkÄ… i fragmentarycznÄ… wiedzÄ™. O znaczeniu i wkÅ‚adzie PMS w wychowanie najmÅ‚odszych może Å›wiadczyć rodzinna anegdota. Jeden z moich wujów na spotkaniach rodzinnych przechwalaÅ‚ siÄ™, że nikt nie ma tak solidnego wyksztaÅ‚cenia, jak on. SzczyciÅ‚ siÄ™ tym, że skoÅ„czyÅ‚ dwie pierwsze klasy szkoÅ‚y powszechnej i… ochronkÄ™.

Z koÅ„cem 1907 r. w wyniku wczeÅ›niejszego wprowadzenia stanu wojennego (wystÄ…pienia robotnicze w Królestwie Polskim) wszedÅ‚ w życie zakaz dziaÅ‚alnoÅ›ci organizacji i stowarzyszeÅ„ o charakterze narodowym. Zasiane ziarno jednak zakieÅ‚kowaÅ‚o. ZaÅ‚ożone gimnazjum i ochronki w dalszym ciÄ…gu funkcjonowaÅ‚y.

Z myślą o przyszłości kształcenia

PrzypominajÄ…c o wkÅ‚adzie Polskiej Macierzy Szkolnej w budowÄ™ systemu edukacji na ziemi zawierciaÅ„skiej, nie sposób pominąć znaczenia jej dziaÅ‚aÅ„ w zakresie ksztaÅ‚cenia kadr nauczycielskich. Jest to również ciekawy przyczynek do procesu postÄ™powania feminizacji tego zawodu.

Po wybuchu I wojny Å›wiatowej zawierciaÅ„skie szkolnictwo zostaÅ‚o w wieloraki sposób dotkniÄ™te skutkami konfliktu. JesieniÄ… pierwszego roku wojny, w czasie bitwy w okolicach Zawiercia wiele szkóÅ‚ zostaÅ‚o zdewastowanych, zamienionych na wojskowe lazarety i miejsca zakwaterowania żoÅ‚nierzy. WczeÅ›niej okolice Zawiercia opuÅ›ciÅ‚a znaczna część rosyjskich nauczycieli, czÄ™sto znienawidzonych. Po odsuniÄ™ciu siÄ™ frontu na wschód, Zawiercie powracaÅ‚o do „normalnoÅ›ci” (gÅ‚ód, epidemie, brak pracy), co zostaÅ‚o zaakcentowane przez nowe wÅ‚adze okupacyjne nadaniem praw miejskich (1915). Kiedy wiÄ™c w 1916 r. reaktywowano PolskÄ… Macierz SzkolnÄ…, to wÅ‚aÅ›nie przy aktywnym wsparciu finansowym organizacji i jej prezesa – Antoniego Osuchowskiego, utworzono Seminarium Nauczycielskie Å»eÅ„skie. Po upaÅ„stwowieniu szkoÅ‚y w 1921 r., za swojego patrona placówka obraÅ‚a wÅ‚aÅ›nie jego.

Absolwentki tego seminarium od 1921 r. (nauka trwaÅ‚a 5 lat) i jeszcze dÅ‚ugo po 1945 r. stanowiÅ‚y trzon kadry nauczycielskiej okolic Zawiercia. Å»ycie jest jednak peÅ‚ne paradoksów. Za pierwszego absolwenta szkoÅ‚y należy bowiem uznać Konstantego Ćwierka – znanego zagÅ‚Ä™biowskiego dziennikarza, który jako ekstern zdaÅ‚ egzamin pedagogiczny w Seminarium Nauczycielskim w Zawierciu 24 czerwca 1916 r.

Podwaliny szkolnictwa zawodowego

Za poczÄ…tek szkolnictwa zawodowego należy uznać rok 1919. DoksztaÅ‚cajÄ…ca SzkoÅ‚a RzemieÅ›lnicza mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ przy ulicy Blanowskiej – prawdopodobnie lekcje odbywaÅ‚y siÄ™ w budynku Gimnazjum MÄ™skiego w soboty i niedziele.

W 1927 r. przy ulicy Kopalnianej (dziÅ› Obr. Poczty GdaÅ„skiej) rozpoczÄ™to wznoszenie nowego budynku dla SzkoÅ‚y RzemieÅ›lniczo-PrzemysÅ‚owej Polskiej Macierzy Szkolnej. W roku 1929/1930 uczÄ™szczaÅ‚o do niej 132 uczniów, a w 1933/1934 już 237. W latach 1927-1937 zawierciaÅ„skie placówki ksztaÅ‚cenia zawodowego PMS ukoÅ„czyÅ‚o 246 osób. 12 maja 1939 r. szkoÅ‚Ä™ tÄ™ przeksztaÅ‚cono na Prywatne MÄ™skie Trzyklasowe Gimnazjum Mechaniczne Polskiej Macierzy Szkolnej.

Budżet tej zasÅ‚użonej dla Zawiercia organizacji zamykaÅ‚ siÄ™ w 1937 r. kwotÄ… 199 774,22 zÅ‚. DziaÅ‚ka ze szkoÅ‚Ä… również należaÅ‚a do PMS. Prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci oÅ›wiatowej nie byÅ‚o rzeczÄ… Å‚atwÄ… zwÅ‚aszcza w okresie najwiÄ™kszego kryzysu w dziejach miasta. Dla przykÅ‚adu: wpÅ‚ywy na konto Polskiej Macierzy Szkolnej w Zawierciu w 1934 r. wyniosÅ‚y 66 036,51 zÅ‚, a wydatki 74 607,39 zÅ‚.

Oświata pozaszkolna

Kursy dla analfabetów, wykÅ‚ady oÅ›wiatowe, przedstawienia teatralne – to tylko wybrane tematy z szerokiego spektrum ofert ksztaÅ‚cenia, proponowanych mieszkaÅ„com Zawiercia i okolicznych gmin. Kilka lat temu jeden z moich znajomych przyniósÅ‚ książkÄ™ znalezionÄ… w skÅ‚adzie makulatury. IntrygujÄ…ca byÅ‚a pieczÄ…tka odbita na wielu kartach – z napisem „PMS”. Polska Macierz Szkolna prowadziÅ‚a bowiem w latach trzydziestych dwie biblioteki – jednÄ… staÅ‚Ä…, mieszczÄ…cÄ… siÄ™ przy ul. KoÅ›ciuszki 33, a także jednÄ… wÄ™drownÄ…. W zbiorach bibliotecznych PMS posiadaÅ‚ wówczas 3740 książek – dla porównania w 1907 r. byÅ‚o to 2335 tomów.

To oni nieśli kaganek oświaty

Od czasu do czasu sÅ‚ychać narzekania na nadmierne koszty utrzymania placówek oÅ›wiatowych, wysokość skÅ‚adek na komitet rodzicielski itp. W takich czasach warto przypomnieć osoby, które jako pionierzy i spoÅ‚ecznicy budowaÅ‚y podwaliny zawierciaÅ„skiej oÅ›wiaty, nie skÄ…piÄ…c przy tym grosza i osobistego zaangażowania: Maksymiliana Walickiego, MichaÅ‚a Terecha, Józefa MikuliÅ„skiego, Piotra KuchtÄ™, StanisÅ‚awa SzymaÅ„skiego, ks. Franciszka ZientarÄ™, ks. BolesÅ‚awa Wajzlera, HenrykÄ™ JakliczowÄ…, Franciszka Giertycha i ks. Franciszka PÄ™dzicha… To oni rozpoczÄ™li proces tworzenia wspóÅ‚czesnej infrastruktury oÅ›wiatowej. Przed zawierciaÅ„skimi spoÅ‚ecznikami XXI wieku, kontynuatorami dzieÅ‚a Polskiej Macierzy Szkolnej, stoi zadanie tylko z pozoru o wiele prostsze, ale równie trudne.

                                                          ZdzisÅ‚aw Kluźniak

__________________________
Powyższy tekst pierwotnie ukazaÅ‚ siÄ™ w kwartalniku „Zawiercianin” nr 10, zima 2011. CaÅ‚y numer można przeczytać pod adresem: www.zawiercianin.pl/dokumenty/zawiercianinzima201104.pdf

 

Podopieczni ochronki PMSDawna szkoła rzemieślnicza PMSfragment świadectwa szkolnego z pieczęcią zawierciańskiej PMS
Dawna szkoła rzemieślnicza PMS
Dawna szkoła rzemieślnicza PMS
fragment świadectwa szkolnego z pieczęcią zawierciańskiej PMS
fragment świadectwa szkolnego z pieczęcią zawierciańskiej PMS

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe